Na zdjęciu (od lewej): Jego Świątobliwość XVII Karmapa Ogjen Trinle Dordże,
Jego Eminencja Drubłang Sangje Njenpa Rinpocze, Kjabdzie Tenga Rinpocze i Czcigodny Sangter Rinpocze
W tradycji buddyzmu tybetańskiego wykształciły się cztery główne szkoły. Jedna z nich nosi nazwę Kagju. Różnice między szkołami wynikają głównie z uwarunkowań historycznych i nie dotyczą samej istoty nauk. Sprowadzają się jedynie do kładzenia nacisku na określony aspekt praktyki buddyjskiej, czy stosowania nieco odmiennej liturgii.
Karma Kagju, powszechnie znana też jako Karma Kamtsang, jest jedną z największych podszkół szkoły Kagju. Najwyższym autorytetem duchowym jest tu Jego Świątobliwość Gjalłang Karmapa.
Cechą charakterystyczną buddyzmu tybetańskiego jest to, że każdy klasztor jest niezależny, ma własną tradycję i własnych duchowych przywódców. Zwykle używa się wobec nich grzecznościowego tytułu Rinpocze.
Nasz Związek działa pod bezpośrednią opieką klasztoru Bencien i jego opatów, należących do najważniejszych lamów szkoły Karma Kamtsang.
Głową klasztoru Bencien, a tym samym i naszego Związku, jest Jego Eminencja Sangje Njenpa Rinpocze. Ponadto Kjabdzie Tenga Rinpocze i Bencien Czime Rinpocze (który nigdy nie opuścił Tybetu) są najważniejszymi lamami tego klasztoru. Obecnie także Sangter Rinpocze jest bezpośrednio związany z klasztorem Bencien i czynnie wspomaga naszą działalność.
Klasztor Bencien został założony w XVII wieku w Tybecie przez czwartego Sangje Njenpę Rinpoczego. W latach 80. ubiegłego stulecia III Tenga Rinpocze założył główną filię klasztoru, która mieści się w stolicy Nepalu, Katmandu, niedaleko stupy Swajambhunath. Później ośrodki Bencien powstały w kilku innych krajach Azji i Europy, w tym również w Polsce.
Związek Buddyjski Bencien Karma Kamtsang został utworzony w 1994 roku i w rejestrze kościołów oraz innych związków wyznaniowych jest wpisany w dziale A pod numerem 85. Otrzymał REGON nr 010767828 i numer NIP 1181294140.
Siedziba Związku mieści się w Centrum Buddyjskim Bencien Karma Kamtsang w Grabniku koło Jaktorowa (ok. 40 km na zachód od Warszawy). W wielu miastach Polski istnieją też lokalne ośrodki Bencien lub grupy praktykujących w tej tradycji.
Związek jest członkiem-założycielem Polskiej Unii Buddyjskiej pod patronatem Jego Świątobliwości Dalajlamy. Od 2011 r. jest także członkiem Europejskiej Unii Buddyjskiej.