Sangter Rinpocze prowadzi piąte Kagju Mynlam Polska - wideo
W dniach 18 do 20 lipca 2014 roku w Centrum w Grabniku odbyło się piąte polskie Kagju Mynlam. Głównym prowadzącym lamą był czcigodny Sangter Rinpocze. Oprócz lamów zaproszonych specjalnie w celu prowadzenia modlitw i przygotowania ołtarza - byli to Umdze Gjurme, Ciejok Namgjal i Ciejok Tsering - w ceremonii wzięli też udział lamowie z klasztoru Bencien w Nepalu, jak i nasi polscy lamowie, którzy pod kierunkiem Kjabdzie Tengi Rinpoczego ukończyli trzyletnie odosobnienie w ośrodku odosobnień Bencien Drubde Osal Ling w Grabniku.
Na te trzy dni wspólnych modlitw zjechali się goście nie tylko z całej Polski, ale także z innych krajów, szczególnie z zaprzyjaźnionej czeskiej sanghi, z Holandii, Francji, a nawet z Singapuru i Malezji!
Po porannym ślubowaniu sodziong i towarzyszących modlitwach, rozpoczęliśmy Kagju Mynlam tradycyjnie uroczystą procesją z wizerunkiem Jego Świątobliwości Karmapy. Następnie Sangter Rinpocze wraz z lamami ofiarowali mandalę wszechświata oraz symbole przebudzonego ciała, mowy, umysłu, zdolności i aktywności na tron Karmapy, po czym wysłuchaliśmy przesłania Jego Eminencji Sangje Njenpy Rinpoczego dla społeczności Bencien w Polsce - zob. wideo poniżej:
Przesłanie Jego Eminencji Sangje Njenpy Rinpoczego dla społeczności Bencien w Polsce - wideo
Mnisi i lamowie ofiarowali mandalę Sangterowi Rinpoczemu oraz na trony J.E. Sangje Njenpy Rinpoczego i Kjabdzie Tengi Rinpoczego, a potem kontynuowaliśmy modlitwy.
Drugiego dnia na przedpołudniowej sesji Sangter Rinpocze udzielił zebranym abhiszeki Gampopy. Trzeciego dnia po "Ceremonii ofiar dla wszystkich guru" (Lama Ciepa), która zawierała ucztę tsoku, nastąpiło ofiarowanie pomyślnych substancji, atrybutów i symboli pomyślności, w czasie którego wszyscy uczestnicy otrzymali błogosławieństwo dla wzrastania wszystkiego, co najlepsze, pozytywnych okoliczności i dobrobytu. Osoby szczególnie wspomagające Centrum były bezpośrednio dotykane obrazkami symbolizującymi ową pomyślność.
Tak jak co roku, zakończyliśmy Kagju Mynlam modlitwą ofiarowania lampek. Przez cały czas Mynlamu cieszyliśmy się upalną, prawdziwie letnią pogodą, zaś ostatniego dnia po południu nadeszła burza i spadł na nas prawdziwy deszcz błogosławieństw.
Tym, co odróżniało tegoroczne Kagju Mynlam od poprzednich, był fakt, że po raz pierwszy modlitwy odbywały się nie w namiocie, lecz w nowo wybudowanej świątyni, której powstanie było gorącym życzeniem Kjabdzie Tengi Rinpoczego. Dzięki dobrym życzeniom naszych guru i wyjątkowej atmosferze świątynnego wnętrza, ceremonia Mynlamu nabrała jeszcze bardziej podniosłego charakteru.