Zarząd klasztoru Bencien wystosował poniższy apel z prośbą o modlitwy w związku z obecnym rozprzestrzenianiem się wirusa z Chin:

"Specjalne modlitwy w związku z koronawirusem z Wuhan

Już Dziamgon Lodro Thaje [wybitny urzeczywistniony mistrz i uczony Kagju, żyjący w XIX w. – przyp. tłum.] powiedział: «Nieznane wcześniej choroby i zarazy atakują obecnie tak ludzi, jak i zwierzęta». Rzeczywiście, jesteśmy świadkami, jak co roku kolejne zagrażające życiu epidemie rozprzestrzeniają się po całym świecie. W tych dniach pojawienie się tajemniczego koronawirusa w chińskim mieście Wuhan wzbudziło powszechny strach i niepokój.

Nasze problemy ze zdrowiem powierzamy zwykle lekarzom i przepisanym przez nich kuracjom. Mamy jednak świadomość, że medycyna nie poradzi sobie z przyczyną leżącą u podstaw każdej choroby. Według buddyzmu choroby ciała spowodowane są nierównowagą trzech podstawowych elementów w organizmie, tzw. wiatru, żółci i flegmy. Te zaś powiązane są ściśle z trzema truciznami umysłu: pożądaniem, gniewem i głupotą. Korzeniem, z którego wyrastają te trzy, jest lgnięcie do ego. Stąd najlepszą metodą leczniczą jest unikanie świadomego krzywdzenia czujących istot i traktowanie ich wszystkich z tak bezwarunkową miłością i współczuciem, jakie odczuwa matka wobec swego jedynego dziecka.

Skoro jest oczywiste, że nie ma czasu do stracenia, społeczność Bencien apeluje do wszystkich przyjaciół w Dharmie, by podjęli odpowiednie działania. Ze swej strony klasztor Bencien, oprócz codziennych praktyk Zielonej Tary i Mahakali, przeprowadzi trzydniową rozbudowaną praktykę Strażnika Dharmy Szing Kjonga [z którym klasztor Bencien jest szczególnie związany - przyp. tłum.], dedykowaną nie tylko powstrzymaniu epidemii wirusa, ale też usunięciu wszelkich przeszkód w aktywnościach Dharmy Jego Świątobliwości Gjalłanga Karmapy i Jego Eminencji Drubłanga Sangje Njenpy Rinpoczego.

Zarząd Klasztoru Bencien
1 lutego 2020"

Poniżej oryginalny tekst po tybetańsku i angielsku (kliknij na zdjęcie, by powiększyć).

 


JESTEŚMY RÓWNIEŻ NA
NASZE KANAŁY NA YOUTUBE
KALENDARIUM WYDARZEŃ
PRZEKAŻ DAROWIZNĘ
NEWSLETTER

ZAPISZ SIĘ

Ta strona korzysta z plików cookies. Możesz je kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.