Tradycyjny poczęstunek - farbowany szafranem ryż, przyrządzony na słodko, z bakaliami

Tradycyjny poczęstunek - farbowany szafranem ryż, przyrządzony na słodko, z bakaliami

 

Organizując wizytę lamy, możemy napotkać różne problemy i wątpliwości. Poniższe uwagi praktyczne mają za zadanie pomóc w uniknięciu poważniejszych błędów i odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania.

Wymienione tu zasady postępowania stosuje się jednakowo wobec wszystkich lamów, niezależnie od tego, czy są Tybetańczykami czy Polakami.

 

Informacja o wizycie

Większość seminariów i kursów z buddyjskimi lamami dotyczy nauk wadżrajany, które z natury są sekretne i przeznaczone dla tych, którzy darzą je zaufaniem i albo już praktykują Dharmę, albo są zdecydowani rozpocząć buddyjską ścieżkę. Jednak niektóre wykłady mogą być wysłuchane także przez osoby ogólnie zainteresowane Naukami Buddy i pragnące bliżej się z nimi zapoznać.

Wiadomość o organizowanej wizycie możemy zatem umieścić na stronie internetowej ośrodka czy rozesłać na listę wysyłkową, słowem poinformować tych, którzy sobie tego życzą, ale nie umieszczamy plakatów czy ulotek w miejscach publicznych, nie zapraszamy mediów itp., chyba że zostanie to wcześniej uzgodnione z zaproszonym lamą.

Jeśli poza programem w ośrodku Dharmy chcielibyśmy zorganizować także wykład publiczny, koniecznie musimy wcześniej ustalić z lamą, czy sobie tego życzy! Jeśli chodzi o wykłady i abhiszeki planowane w ośrodku, to wypada zapytać, jaki temat lama życzyłby sobie omówić. Często lama pyta organizatorów o zdanie i wtedy można przedstawić swoje sugestie, ale ostateczna decyzja należy do lamy, który ma prawo zmienić program nawet w ostatniej chwili.

 

Zakwaterowanie

Buddyjscy nauczyciele nie wymagają dla siebie żadnych wyjątkowych luksusów. Jednak ze względu na szacunek, powinniśmy zapewnić gościowi osobny pokój, w którym może nie tylko spać, ale także znaleźć chwilę prywatności w ciągu dnia. Postarajmy się, aby jego sypialnia nie była jednocześnie miejscem spotkań towarzyskich i wspólnych posiłków. W miarę możliwości dobrze jest też udostępnić lamie osobne pomieszczenie na rozmowy indywidualne.

Jeśli Rinpocze lub lama podróżuje z asystentem, należy także asystentowi zapewnić nocleg - w osobnym pokoju, ale w pobliżu lamy. W wyjątkowych przypadkach lamowie wolą lub ze względów zdrowotnych wręcz potrzebują, żeby asystent nocował w tym samym pomieszczeniu. Dlatego najlepiej wcześniej dowiedzieć się, ile osób przyjeżdża z lamą i jak powinny być zakwaterowane.

Ważny jest wybór lokalizacji: im bliżej miejsca wykładów, tym lepiej. Spędzanie dnia na dojazdach jest nie tylko męczące, ale jest także stratą drogocennego czasu naszego gościa. Przebywanie z kolei cały dzień poza miejscem zakwaterowania (posiłki w restauracjach), pozbawia lamę nawet kilku chwil prywatności i odpoczynku pomiędzy wykładami, a także uniemożliwia mu dostęp do osobistego bagażu, z którego być może będzie potrzebował skorzystać w ciągu dnia.

Powinniśmy też dowiedzieć się wcześniej, czy lama nie ma jakichś problemów ze zdrowiem, by nie lokować go na czwartym piętrze bez windy, jeśli ma kłopoty z chodzeniem, czy w domu pełnym zwierząt, jeśli ma uczulenie na ich sierść.

 

Jedzenie

Zapraszając lamę, dobrze jest dowiedzieć się najpierw, jakie są jego upodobania kulinarne, ewentualne alergie pokarmowe czy ograniczenia dietetyczne. Nierzadko zdarza się, że nie chcąc sprawiać przykrości gospodarzom, lamowie zjadają wszystko, czym są częstowani, przypłacając to dyskomfortem, a czasem wręcz cierpieniem. Postarajmy się przez szacunek dla lamy dowiedzieć się, jakie jedzenie mu najbardziej odpowiada, i w miarę możliwości spróbujmy ofiarować to, co najbardziej lubi, a przynajmniej to, co nie przysporzy mu problemów zdrowotnych.

 

Koszty wizyty i darowizny

Ośrodek powinien zapewnić zapraszanemu lamie transport lub zwrócić mu koszty podróży związane z wizytą. Jeśli lama podróżuje z osobistym asystentem, należy pokryć także koszty drugiego biletu, wizy itd.

Jeśli lama odwiedza kilka ośrodków, możliwe jest podzielenie wspólnych kosztów (bilety lotnicze, opłaty wizowe, ubezpieczenie itp.) - rozliczenie prowadzi wówczas główny organizator wizyty.

Przyjęte jest, że na zakończenie ostatniego spotkania uroczyście wręczamy lamie katak wraz z darowizną jako wyraz naszej wdzięczności za czas i wysiłek, jaki ofiarował, by przekazać nam cenne Nauki. Wysokość darowizny zależy od możliwości finansowych i jest indywidualną sprawą poszczególnych ośrodków. Pamiętajmy jednak, że jeśli lama podróżuje z asystentem i/lub tłumaczem, także im należy przekazać podziękowania i osobną darowiznę.


JESTEŚMY RÓWNIEŻ NA
NASZE KANAŁY NA YOUTUBE
KALENDARIUM WYDARZEŃ
PRZEKAŻ DAROWIZNĘ
NEWSLETTER

ZAPISZ SIĘ

Ta strona korzysta z plików cookies. Możesz je kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.