Jego Świątobliwość XVII Gjalłang Karmapa, Ogjen Trinle Dordże
Jego Świątobliwość Gjalłang Karmapa jest najwyższym lamą szkoły Karma Kagju i jej duchowym przywódcą. Przewodzi głównym ceremoniom i odpowiada za rozpoznawanie wszystkich ważnych tulku (inkarnowanych lamów) tej tradycji. Lamowie Linii Kagju uważają, że duchowy status Karmapy równy jest pozycji Jego Świątobliwości Dalajlamy. Obu uznaje się za emanacje Awalokiteśwary, Bodhisattwy Współczucia. Budda Siakjamuni w kilku sutrach przepowiedział pojawienie się Karmapy w tym świecie. Mówił również, że zostanie on szóstym Buddą naszej kalpy, zwanym Lwim Buddą (Siakjamuni był czwartym Buddą naszej epoki, a piątym będzie Majtreja).
Pierwszy Karmapa, Dusum Khjenpa urodził się w 1110 roku. Został głównym uczniem Gampopy i osiągnął najwyższe urzeczywistnienie. Swemu głównemu uczniowi Drogyn Recienowi powierzył przekaz Linii Ostatecznego Urzeczywistnienia i zapoczątkował w ten sposób Linię Karma Kamtsang. Przekaz Złotego Różańca Linii Kagju trwa nieprzerwanie do dziś. Odradzają się kolejne inkarnacje Karmapy, a każda z nich przepowiada następną.
Jego Świątobliwość XVII Gjalłang Karmapa urodził się ósmego dnia piątego tybetańskiego miesiąca roku Drewnianego Wołu (26 czerwca 1985) we wschodnim Tybecie. Jego narodzinom towarzyszyły liczne cudowne znaki, wskazujące na to, dziecko jest kimś niezwykłym.
W maju 1992 roku odnalazła go grupa, którą wysłano z klasztoru Tsurphu na poszukiwanie siedemnastej inkarnacji Karmapy, w miejscu, które opisał w swej przepowiedni Jego Świątobliwość XVI Karmapa i które zobaczył w swej doskonałej wizji Jego Świątobliwość Dalajlama.
15 czerwca 1992 roku Jego Świątobliwość XVII Karmapa przybył do klasztoru Tsurphu, gdzie odbyła się ceremonia intronizacji. Do 1999 roku przebywał w Tsurphu, gdzie w zdumiewająco szybkim tempie zdobywał tradycyjne wykształcenie, a także udzielał abhiszek i ukazywał swe niezwykłe właściwości.
28 grudnia 1999 r., po wielomiesięcznych przygotowaniach, czternastoletni Karmapa z garstką asystentów potajemnie opuścił Tsurphu. Po wyczerpującej podróży, 5 stycznia 2000 roku pojawił się znienacka w siedzibie Jego Świątobliwości Dalajlamy w Dharamsali w Indiach. Ta spektakularna ucieczka znalazła się w czołówkach największych magazynów informacyjnych na całym świecie i była szeroko komentowana w mediach.
Przez lata Jego Świątobliwość kontynuował studia pod kierunkiem wybitnych mistrzów Linii Kagju, takich jak Jego Eminencja Tai Situ Rinpocze, Jego Eminencja Gjaltsab Rinpocze, Jego Eminencja Sangje Njenpa Rinpocze, czcigodny Thrangu Rinpocze, czcigodny Bokar Rinpocze, Kjabdzie Tenga Rinpocze, czcigodny Khenpo Tsultrim Gjamtso Rinpocze itd.
Obecnie nadal mieszka w Indiach, udziela nauk i publicznych audiencji, bierze udział w różnych wydarzeniach religijnych i kulturalnych, przewodzi corocznym modlitwom Kagju Mynlam w Bodh Gaji oraz wypełnia wiele innych aktywności Dharmy. Podróżuje także do Stanów Zjednoczonych i Europy.
Podczas wszelkich podróży Karmapa przyjmowany jest przez lokalne władze i społeczność z największymi honorami, równymi tym, z jakimi traktuje się samego Dalajlamę. W wielkim plebiscycie uznano obecnego Karmapę za jednego z dziesięciu największych bohaterów Azji.
Więcej informacji o Jego Świątobliwości Karmapie i Jego aktywnościach można znaleźć na polskiej stronie Karmapy: https://17karmapa.pl/.