28 maja 2017 (niedziela)

 

Wesak to święto narodzin, Przebudzenia oraz odejścia w Parinirwanę Buddy Siakjamuniego. Tradycyjnie od lat różne grupy buddyjskie w Polsce obchodzą je wspólnie. Według większości tradycji buddyjskich wypada ono w pełnię księżyca czwartego miesiąca kalendarza księżycowego, ale z praktycznych względów świętujemy w niedzielę bliską faktycznej dacie.

W tym roku będzie to wyjątkowa uroczystość, ponieważ obchodzimy też 20-lecie objęcia przez Jego Świątobliwość Dalajlamę patronatu nad Polską Unią Buddyjską.

W tym roku gospodarzem jest Centrum Buddyjskie Bencien Karma Kamtsang w Grabniku (zob. Dojazd do Centrum). Uroczystości rozpoczną się o godz. 12:00.

Tradycyjnie już zaczniemy recytacją Sutry Serca, medytacją i krótkimi okolicznościowymi przemówieniami przedstawicieli poszczególnych sangh. Zaśpiewamy też ułożone przez Szlachetnego Nagardżunę „Pochwały Dwunastu Czynów Buddy”. Potem nastąpi ceremonia polewania szafranową wodą posągu Buddy.

Około godziny 13:30 wszyscy uczestnicy poczęstowani zostaną wegetariańskim obiadem, po którym zacznie się część nieoficjalna: spotkania towarzyskie i zabawa.


JESTEŚMY RÓWNIEŻ NA
KALENDARIUM WYDARZEŃ
PRZEKAŻ DAROWIZNĘ
 
 
 

Ta strona używa plików cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień cookies w przeglądarce.