10 czerwca 2018 (niedziela)

 

Wesak to święto narodzin, Przebudzenia oraz odejścia w Parinirwanę Buddy Siakjamuniego. Tradycyjnie od lat różne grupy buddyjskie w Polsce obchodzą je wspólnie. Według większości tradycji buddyjskich wypada ono w pełnię księżyca czwartego miesiąca kalendarza księżycowego, ale z praktycznych względów świętujemy w niedzielę bliską faktycznej dacie.

Wspólne obchody są nie tylko formalnym świętem buddyjskim, ale także doskonałą okazją do wzajemnego poznania się osób praktykujących w różnych tradycjach.

W tym roku gospodarzem jest Związek Buddystów Zen „BODHIDHARMA”, ul. Filmowa 32, Warszawa (zob. Dojazd). Uroczystości rozpoczną się o godz. 12:00.  

Tradycyjnie już zaczniemy recytacją Sutry Serca, medytacją i krótkimi okolicznościowymi przemówieniami przedstawicieli poszczególnych sangh.

Potem nastąpi ceremonia polewania szafranową wodą posągu, który przedstawia Buddę zaraz po narodzinach. Powiada się, że nowonarodzony Budda od razu przeszedł siedem kroków, a gdzie stawiał stopę, tam z ziemi wyrastał lotos. Następnie dziecko wskazało palcem jednej dłoni niebo, a drugiej – ziemię i oświadczyło:

"Powyżej w niebie ani poniżej na ziemi
Nikt nie jest wznioślejszy ode mnie.
To moje ostatnie narodziny.
Nie będzie więcej powracania na ten świat".

Po ceremoniach religijnych przechodzimy do części nieoficjalnej, na którą składa się wegetariański poczęstunek, spotkania towarzyskie, występy różnych grup i zabawa.

Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy!


JESTEŚMY RÓWNIEŻ NA
KALENDARIUM WYDARZEŃ
PRZEKAŻ DAROWIZNĘ
 
 
 

Ta strona używa plików cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień cookies w przeglądarce.