Podczas Kagju Mynlam każdego ranka mamy okazję przyjąć ślubowania sodziongu mahajany. Przyjęcie tych obowiązujących przez dwadzieścia cztery godziny ślubowań nie jest konieczne, ale ich dotrzymywanie sprawia, że wszystkie wypowiadane w tym czasie modlitwy spełnią się szybciej i z większą mocą, a zasługa płynąca z duchowej praktyki danego dnia zostaje pomnożona.

Tybetańskie słowo "sodziong" jest odpowiednikiem sanskryckiego wyrazu "uposatha". Tradycja dotrzymywania ośmiu ślubowań uposatha w czasie dni świątecznych jest szeroko rozpowszechniona we wszystkich tradycjach buddyjskich, a współcześnie szczególnie żywa w krajach buddyzmu therawady. Tym, co sprawia, że przyjmowane w naszej tradycji ślubowania nazywają się sodziongiem mahajany, jest szczególna motywacja. Zwykłe ślubowania uposatha przyjmuje się z intencją oczyszczenia własnych negatywności i w celu osiągnięcia własnego wyzwolenia. Kiedy jednak przyjmujemy te ślubowania etyczne w intencji przyniesienia pożytku wszystkim istotom, wówczas - ze względu na niezwykle wielką moc motywacji - skutki utrzymywania takiej samodyscypliny będą niepomiernie większe. Ślubowania sodziongu przyjmowane dla dobra wszystkich istot nazywa się sodziongiem mahajany.

Sodziong oznacza powstrzymywanie się od ośmiu rodzajów aktywności, od chwili przyjęcia ślubowań do następnego poranka. Bierzemy na siebie następujące zobowiązania:

1. nie zabijać,
2. nie kraść,
3. nie angażować się w aktywność seksualną (celibat),
4. nie kłamać,
5. nie przyjmować środków odurzających (alkohol, narkotyki),
6. nie siadać i nie kłaść się na wywyższonych miejscach,
7. nie jeść o niewłaściwej porze (tzn. po południu),
8. nie używać perfum, nie nosić biżuterii, ozdób, nie śpiewać i nie tańczyć.

"Nie siadać i nie kłaść się na wywyższonych miejscach" oznacza, by nie korzystać z miejsc do siedzenia lub spania, które związane są z wysoką pozycją społeczną, jak królewskie trony i łoża; korzystanie z nich mogłoby wzbudzać w nas uczucie dumy. Używanie zwykłych krzeseł czy standardowych łóżek nie jest naruszeniem tego ślubowania.

"Nie jeść o niewłaściwej porze" oznacza, by nie spożywać posiłków od południa do poranka następnego dnia. Dozwolone jest picie napojów, jak herbata, i przyjmowanie płynnych pokarmów, w których można zobaczyć własne odbicie. Odstępstwem od tej reguły są jedynie przypadki, gdy ktoś cierpi na chorobę, przy której poszczenie może być zagrożeniem dla życia (np. cukrzyca), lub musi przyjąć ważne leki. Podczas dotrzymywania ślubowań sodziongu mahajany, czystość pożywienia jest niezwykle ważna. Należy zatem unikać potraw zawierających jakiekolwiek mięso, jaja, cebulę i czosnek przez cały okres utrzymywania ślubowań.

"Nie nosić biżuterii i ozdób" oznacza, by nie nakładać ozdób, których nie nosimy na co dzień. Jeżeli na przykład zawsze mamy na sobie obrączkę ślubną, to nie musimy jej zdejmować na czas utrzymywania ślubowań.


JESTEŚMY RÓWNIEŻ NA
NASZE KANAŁY NA YOUTUBE
KALENDARIUM WYDARZEŃ
PRZEKAŻ DAROWIZNĘ
NEWSLETTER

ZAPISZ SIĘ

Ta strona korzysta z plików cookies. Możesz je kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.