В настоящее время данная статья на русском языке не доступна.

 

Europejska Unia Buddyjska – EUB (ang. the European Buddhist Union – EBU) została założona w Londynie w 1975 r. Zrzesza ona zarówno pojedyncze związki buddyjskie, jak i unie buddyjskie z poszczególnych krajów Europy. Do jej zadań należy między innymi "ułatwianie wymiany międzynarodowej, inspirowanie duchowej przyjaźni europejskich buddystów, wspieranie działań społecznych oraz idei motywowanych wartościami buddyjskimi i sprawianie, aby głos buddystów był lepiej słyszalny w Europie i na świecie".

EUB jest otwarta wobec wszystkich szkół i tradycji buddyzmu, które pragną zrzeszać się zgodnie z zasadami nauk buddyjskich i pracować razem w przyjaźni duchowej, szanując różnorodność. Działa na rzecz dialogu między poszczególnymi tradycjami buddyjskimi, a także dialogu z innymi religiami, wyznaniami i filozofiami. Jest stałym partnerem w dialogu między Unią Europejską i organami europejskimi zajmującymi się sprawami religii i wiary.

Polska Unia Buddyjska została członkiem Europejskiej Unii Buddyjskiej w 2011 r. W tym samym roku członkostwo uzyskał także osobno Związek Buddyjski Bencien Karma Kamtsang.

Pierwsze walne zgromadzenie Unii, tzw. AGM (ang. Annual General Meeting) odbyło się w 1975 roku w Paryżu. Od tej pory spotkania takie odbywają się co roku w różnych miejscach, dając uczestnikom okazję do spotkania i wymiany doświadczeń podczas warsztatów, rozmów i innych działań.

W roku 2013 AGM odbywało się w ośrodku Karma Ling we Francji. Jest to ośrodek tradycji Szangpa Kagju, który wykorzystuje malowniczo położony w Alpach budynek dawnego klasztoru kartuzów.

Polskę reprezentował Lama Rinczen jako przewodniczący zarówno Polskiej Unii Buddyjskiej, jak i Związku Bencien Karma Kamtsang. Podczas obrad, trwających od 26 do 29 września, przedstawiono sprawozdanie z bieżącej działalności EBU, a następnie omawiano sytuację prawną organizacji buddyjskich w różnych krajach Europy. Szczególnie ważnym punktem spotkania były przygotowywane od wielu lat zmiany w statucie oraz prezentacja dokumentu stanowiącego deklarację celów i zadań Unii.

Tłumaczenie niniejszego dokumentu można pobrać w pliku pdf.


МЫ В СОЦИАЛЬНЫХ СЕТЯХ
НАШИ ЮТУБ-КАНАЛЫ
КАЛЕНДАРЬ МЕРОПРИЯТИЙ
СДЕЛАТЬ ПОДНОШЕНИЕ

Наш сайт использует файлы cookie. Вы можете контролировать это при помощи настроек своего браузера. При дальнейшем использовании данного сайта, вы подтверждаете свое согласие на использование файлов cookie.