Ceremonia ofiarowania J.Ś. Karmapie mandali wszechświata

 

Dwunaste Kagju Mynlam Polska odbyło się w dniach 27-29 sierpnia 2021 roku. Z powodu trwającej sytuacji epidemiologicznej, podobnie jak w poprzednim roku, nie mogli nas odwiedzić lamowie i mnisi z Azji. Nadal obowiązywały również ograniczenia co do ilości osób, mogących przebywać na terenie Centrum. Jednak mając w pamięci słowa Jego Eminencji Sangje Njenpy Rinpoczego, który w zeszłym roku doradził, aby kontynuować praktykę Kagju Mynlam nawet w małym gronie, podtrzymaliśmy tradycję corocznego święta modlitw. Ceremonie były dodatkowo transmitowane, tak aby każdy, kto tylko zechce, mógł uczestniczyć we wspólnych modlitwach dobrych życzeń.

Dwunaste Kagju Mynlam Polska poprowadził Lama Rinczen.

Program był dużo bardziej rozbudowany w stosunku do poprzedniego, pierwszego zorganizowanego w warunkach pandemii, Mynlamu. Tym razem pierwsza sesja zaczynała się przed śniadaniem i zawierała ceremonię przyjmowania ślubowań sodziong. Mieliśmy to szczęście, że również w tych dniach w godzinach popołudniowych były prowadzone na żywo transmisje wykładów Jego Świątobliwości Karmapy. Wykłady były częścią cyklu letnich nauk Jego Świątobliwości na temat tantr. Z radością skorzystaliśmy z okazji i wspólnie przysłuchiwaliśmy się naukom Głowy naszej szkoły. Z tego też powodu popołudniowe sesje modlitw zostały przesunięte na wieczór i czwarta, ostatnia sesja, nie kończyła się przed kolacją, jak zazwyczaj, tylko około godziny 20:00. Tym samym program tegorocznego Mynlamu był intensywniejszy niż zawsze do tej pory.

Pierwszego dnia tradycyjnie odbyła się uroczysta procesja z wizerunkiem Jego Świątobliwości Karmapy. Po okrążeniu świątyni, portret umieszczony został na tronie, tak aby Jego Świątobliwość „był obecny” z nami podczas uroczystości. Następnie polscy lamowie ofiarowali Karmapie mandalę Wszechświata oraz symbole przebudzonego Ciała, Mowy, Umysłu, Zdolności i Aktywności.

W ciągu trzech dni tegorocznego Mynlamu Lama Rinczen w czasie krótkich wykładów przybliżył uczestnikom znaczenie „Święta Modlitw” Kagju Mynlam, jego strukturę oraz znaczenie poszczególnych części, co pozwoliło uczestniczyć w tym wydarzeniu z większym zrozumieniem. Również z tego powodu, część modlitw z Księgi Mynlamu była najpierw czytana po polsku, a dopiero potem recytowana wspólnie po tybetańsku.

W ramach wyjaśnień zostało między innymi powiedziane, że kiedy spotykamy się wspólnie w świątyni w Grabniku, w grupie, w której znajdują się zarówno mnisi, lamowie jak i świeccy praktykujący, w szczególności w obecności wielkiego posągu Buddy, wypełnionego od samego dołu po szczyt głowy świętymi obiektami i konsekrowanego przez Drubłanga Sangje Njenpę Rinpoczego, to kiedy tutaj razem praktykujemy i wyrażamy modlitwy dobrych życzeń, to moc spełniania się takich modlitw jest dużo większa.

Zdjęcia z wydarzenia można zobaczyć w naszej Galerii.

 


JESTEŚMY RÓWNIEŻ NA
NASZE KANAŁY NA YOUTUBE
KALENDARIUM WYDARZEŃ
PRZEKAŻ DAROWIZNĘ
NEWSLETTER

ZAPISZ SIĘ

Ta strona korzysta z plików cookies. Możesz je kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.